2011. szeptember 21., szerda

SZÁZEZER KÖLTŐ A VÁLTOZÁSÉRT

2011. szeptember 24., szombat 15-01 óra 
10 órán át – több mint 100 költő – több mint 100 verssel a Műcsarnokban 

2011. szeptember 24-én a világ minden pontján, 95 ország több mint 650 helyszínén tartanak költészeti felolvasást. A 100 Thousand Poets for Change a világ eddigi legnagyobb költészeti eseménye. Magyarországon a budapesti Műcsarnokban 15 órától hajnali 1-ig, tíz órán át több mint száz költő és előadóművész osztja meg műveit a hallgatósággal.
Az esemény ingyenes, a Műcsarnok aktuális kiállítása aznap 15 óráig látogatható!  
Az eseményt megnyitja: Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója 

http://mucsarnok.hu/new_site/index.php?lang=hu&t=596&curmenu=201

http://www.bigbridge.org/100thousandpoetsforchange/
100 ezer költő a változásért a Facebookon: http://www.facebook.com/#!/pages/100-ezer-k%C3%B6lt%C5%91-a-v%C3%A1ltoz%C3%A1s%C3%A9rt/261202083892515
A világesemény a Facebookon: http: //www.facebook.com/?ref=logo#!/event.php?eid=106999432715571   

„Tudom, hogy mi az ábra, Bestia bestia látlak”

Szkárosi Endre, Temesi Ferenc, valamint  Kettős Tamás és a Vadszamarak a következő fellépői a Bizottság-kiállítás irodalmi és zenei programsorozatának 

Az est szeptember 23-án, pénteken 19 órakor a Bestia című Bizottság-szám feldolgozásával indul a képzőművészetben és az írásban is járatos Kettős Tamás és a Vadszamarak előadásában.
Majd a „szótárregény” műfaját megalkotó Temesi Ferenc és a költő, performer, zenész Szkárosi Endre olvassa fel a címbeli Bizottság-idézethez készült szövegét.
Ezt követően Lévai Balázs beszélget a szerzőkkel arról, hogy negyed évszázaddal a Bizottság feloszlása után miként látják az együttest, és azt a kort – a 80-as évek elejét –, melynek maguk is aktív részesei voltak.
A programot szokásosan a vendégzenekar rövid koncertje zárja.

http://www.bizottsagkiallitas.hu/

RÖGTÖNZŐ VARRODA

2011. szeptember 22.,csütörtök, 18.30 - 20.30

Olyan divatműhelyt hozunk létre, ahova bárki elhozhatja régi, kinőtt, kinyúlt, vagy megunt ruháját, maradék anyagait és szekrény mélyén őrzött divatötleteit. Varrógéppel, és egyéb hasznos eszközzel felszerelve várunk mindenkit szeretettel.
Az utcáról betévedt, vagy munka után fáradtan érkező vendégeink a 'free shop' kínálatából válogathatnak kedvükre.

• Időpont: minden csütörtökön
• Helyszín: Noha Stúdió, Budapest, XIII. Pozsonyi út 12.
• Részvételi díj: 1500 Ft/óra, 2400 Ft/alkalom
• Korosztály: Felnőtt program
• Művészeti vezető: Dani Boglárka
• Jelentkezés: +36-1-788-10-99 (Noha),
noha@nohastudio.hu vagy celluxcsoport@yahoo.com

http://celluxcsoport.blogspot.com/2011/04/rogtonzo-varroda.html

VII. Győri Fröccsnapok

Győr, Széchenyi tér

szeptember 23-25. (péntek, szombat, vasárnap)

A fröccs 1842 óta van jelen a köztudatban és a poharakban, hűsít, üdít, a bor erősségét kellemesen enyhíti, így méltán érdemel egy teljes fesztivált.
A fröccs dicsőségének fesztiválját a szóda feltalálójának - Jedlik Ányosnak – a városában, Győrben rendezik minden évben, idén immár hetedszerre a győri Rotary Club elkötelezett szervezésében.

A legenda szerint Jedlik Ányos egy fóti szüret alkalmából mutatta be a „spriccert” az általa készített szódából az ünneplő vendégkoszorúnak, azonban valójában Győrben, a Bencés rendházban kóstolták meg először ezt a kiváló italt.

1842. október 5-én Fáy András szüretre hívta fóti pincéjébe Vörösmartyt és néhány barátját, köztük Jedlik Ányost is, aki nemcsak az elektromosság nagy tudósa, hanem a szódavíz magyar feltalálója is volt. Jedlik magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a vendégek elképedésére elkészítette az első fröccsöt, amit ő németesen, spriccernek nevezett. A győriek azonban azt állítják, hogy Jedlik Ányos valójában Győrben bencés kanonokként készítette el az első szódavízgyártó berendezést, és az ottani rendtársakkal együtt kóstolták meg borral is a hűsítő nedűt. A történetet Hegedüs Géza írta meg a Száz rejtély a magyar irodalomban c. könyvében, a Világmindenség első fröccse címmel.

A kedvenc magyar frissítőnk ünnepére, a VII. Győri Fröccsnapokra azokat az érdeklődőket várják, akik a hűs ital kortyolgatása mellett kulturális élményekre is vágynak. Nem áll távol egyik a másiktól, hiszen Krúdy, Tersánszky-Józsi Jenő, Márai Sándor is fröccsel oltotta szomját. A fröccs, szép magyar nevét Vörösmartytól kapta, aki a „spiccert” túl németesnek találta, és a Fóti dal című költeményében is említésre méltatta: „… fölfelé megy a borban a gyöngy.”

A fröccs hódító útja során kultuszital lett, a győri szóda pedig valódi magyar különlegesség! Ahogy az elfogult fröccsivó mondja: A fröccs szóda nélkül csak jó bor!

A fröccsöt ma már számtalan arányban keverik, és ezerféle névvel illetik: fütty, tréfa, bivalycsók, mafla, bakteranyós, polgármester, házmester…, ahány ember, annyiféle fröccsfajta. A VII. Győri Fröccsnapokon a fröccs valamennyi változatával megismerkedhetnek a vendégek és jó koncertek mellett akár mindegyiket végig is kóstolhatják!

Program:

2011. szeptember 23. PÉNTEK

18:30 - A fröccsnapok megnyitása, közhírré tétele. Tárogatón közreműködik Dr. Szabó János
18:35 - Virágfüzér elhelyezése Jedlik Ányos szobrán
19:00 - Nyúli dalárda
20:00 - FŐNIX együttes (Pápa)

2011. szeptember 24. SZOMBAT

10: 30 - TÉTI Ifjúsági Fúvószenekar
16: 30 - ROZMARING német nemzetiségi kórus
17: 30 - FRIENDS Big Band együttes
19: 00 - AKKORDEON együttes

2011. szeptember 25. VASÁRNAP

10: 30 - RÁBA Fúvószenekar
16: 30 - Kiss Gy. László tárogatóművész
17: 30 - TRANSFOLK együttes
19: 00 - ROYAL együttes

Fröccsök:

Nagyfröccs - 2 dl bor, 1 dl szódával. Férfias ital. Bulizós, mulatós, mámoros estékre ajánlott. Hajtás és húzás néven is ismerik. Móra Ferenc szerint egy hajtással, húzással a gallér mögé lehet küldeni.

Kisfröccs - más néven: rövidlépés, vagy fütty. József Attila szerint ezt „egy füttyre" ihatta meg a szomjazó. Az 1 dl bor, 1 dl szódával, univerzális koktél, amely nemekre való tekintet nélkül ajánlott bárhol, bármikor.

Hosszúlépés, amely "fordított" néven szerepel egyes kocsmák itallapján 1 dl bor, 2 dl szóda keveréke.

Házmester: 3 dl bor + 2 dl szóda, viceházmester: 2 dl bor+ 3 dl szóda, lakófröccs: 1 dl bor+ 4 dl szóda, maflás: 5 dl bor+ 5 dl szóda, polgármester: 6 dl bor + 4 dl szóda.

2011. szeptember 15., csütörtök

Mit jelent a LEMMA?


* lemma: [gör. 'felvetés']

1. nyelvt. szótő, szótári címszó
2. mat. segédtétel, valamely mat.-i tétel bizonyításához szükséges kisegítőtétel
3. fil. segédtétel filozófiai levezetésben, vezérszó, jelmondat
4. megszállottság, ihletettség /Vetus Testamentum/

Részletesebben:
Lemma = szótő, segédtétel, vezérszó, jelmondat, szócikk, toklász, burok, hüvely
Az ógörög szó λῆμμα (lēmma) a λαμβάνω szóból (lambanō,“I take”, „fogok, megfogok, felfogok”) ered.
Többes szám lemmas vagy lemmata
  • szótő (nyelvészet): lexikonokban pl. – ének ennek a lemmának a lexémái az énekel, énekelve, énekes stb.
  • segédtétel, vezérszó:
Filozófia, Logika: segédtétel filozófiai levezetésben, vezérszó
Matematika:
a lemma olyan bizonyított állítást jelent, amely nem elsősorban önmagában érdekes, viszont fontos építőkő más tételek bizonyításában. Technikailag nem különbözik a feltevéstől (proposition) és a tételtől (theorem).
A lemma, a feltevés és a tétel közti különbség: lemmának nevezik a legátfogóbb, legteljesebb matematikai bizonyításokat, amit a feltevés, tétel fogalmak nemigazán fednek. Hierarchikus fontossági sorrendben így nézne ki: lemma, tétel, feltevés.

Fundamentális lemma
  • toklász:
Növénytan: A pázsitfűfélék családja - Poaceae (Gramineae) - közel 10.000 fajával az egész Földünket benépesítik. Így hazánkban is, igen népes családdal rendelkeznek. Négy fő nemzettségre korlátozik a díszgyep, illetve a minőségi felhasználásra termelt pázsitfűfélék.
Virágzat: A pázsitfüvek virágzata összetett füzérvirágzat, mely többnyire kalász vagy buga . Egyes virágok a kalászka-padkákon foglalnak helyet. A virágzatok alapelemeit, a részvirágokat kalászkák, vagy füzérkék (spicula) építik fel. Rendszerint két, de lehet egy, három vagy négy fellevél, ún. pelyva (palea) borítja. Ezeken túl minden virágot két toklász is fed, amelyek közül a külső fellevél, a belső lepel eredetű. A toklász szerepe mag védelme (lemma). A külső toklász gyakran szálkás (más elnevezéssel) bajusz. A toklászok a kalásztengelyen, kalászorsón állnak. A toklászok tövében két apró, pikkelyszerű lepelserte (lodicula) is megtalálható, amelyek szintén a lepellevelekből származnak.

 
Toklász (lemma) 
A pázsitfüvek virágját körülvevő, rendszerint 2 előlevélke, amelyek a virágatkaró szerepét töltik be.
ld. forrás

"< lemma >"
Szótárkészítési eszközök
(...) A toldalékoló magyar nyelv esetében a kiválasztott szövegben előforduló szavakat először meg kell fosztani a végződésektől, lemmatizálni kell, hogy megkapjuk a szótövet (lemma). Ezek válhatnak azután szócikkekké (lexéma). Maguknak a jelentéseknek a megadása sem egyformán történik az adott szó szófajától függően, mivel főnevek esetében valószínűleg definíciót használunk, igék és melléknevek esetében pedig szinonimákat. A szavak szótári alakra való lepusztítását lemmatizáló program segítségével végezzük el, az ilyen programok képezik az alapját a számítógépes helyesírásellenőrzésnek. (...)
ld. forrás

Pszicholingvisztika: (...) Egy adott kifejezéshez tartozó lemma a szemantikai és szintaktikai jellemzőket foglalja magába, a lexéma vagy szóalak pedig a morfológiai és fonológiai jellemzőket. A lexikonból először a aktiválódik, a szóalak csak utána.
A lexikális hozzáférés két szintje során (vö. 2. fejezet) a szemantikai és a szintaktikai jellemzők elérése megelőzi a fonológiai specifikációt; vagyis a előbb aktiválódik, mint a lexéma. A spontán beszédprodukció, közelebbről az izé használatának vizsgálata során, az izé szerkezetbe-ágyazottságából, toldalékoltságából arra következtethetünk, hogy a még elő nem hívott elem lemma -szinten már elérhető volt akkor, amikor a megnyilatkozás szintaktikai megformálása történt, az elem csupán lexémaszinten nem volt elérhető. Már itt lehetősége nyílik a beszélőnek azonban arra, hogy a lemmát a megnyilatkozásba illessze, a „pótlexémaként” funkcionáló izé segítségével. Attól függően, hogy a kérdéses lemmához tartozó lexéma elérhető-e a beszélő számára, a megnyilatkozás további részében vagy ez a bizonyos lexéma fog megjelenni, vagy – ennek hiányában – a jelentés körülírása. (...)
ld. pdf. forrás